סגירת מעגל בפורטוגל - טיול מאורגן עם פרופ' גוסטב מייסלס

קוד הטיול: TGPO
משך הטיול: 8 ימים
יציאות: 9.4.17
מדינות: פורטוגל
אזורים: רכס הרי האסטרלה
ומישור החוף
סגנון: טיול מתגלגל

הטיול מובטח !

 • מדינה קטנה שהייתה לאימפריית מגלי עולם ושהיה לה תפקיד חשוב בתולדות העולם החדש

 • נבקר באתרים היסטוריים וכפרים מבודדים מן העולם שאליהם הסיורים ה"קלאסים" אינם מגיעים

 • דגש מיוחד בטיול יושם על הנקודה היהודית, סיפורם היוצא דופן של אנוסי פורטוגל וסגירת המעגל של חלקם בחזרה ליהדות

 • את הטיול יוביל פרופ' גוסטב מייסלס, היסטוריון המתמחה בתולדות אירופה ומשלב אקדמיה עם הדרכת טיולים ביבשת. הנחייתו מבטיחה עומק ייחודי להדרכה ולחוויה מיוחדת של הסיור בפינת חמד זו של העולם.

מבוא

טיולים לפורטוגל נעשו פופולאריים לאחרונה, לאחר שנים שבהן היא נעלמה לחלוטין מתודעת הציבור הישראלי.

פורטוגל, בקצה אירופה, הינה פנינה נסתרת, מבודדת בין ההרים הפראיים וערי המצודה בגבולה עם ספרד לבין מרחבי האוקיאנוס האטלנטי ממערב. . מכאן יצאו הפורטוגלים למסעות גילוי ימים ויבשות. קברניטי הנסיך אֶנריקֶה הספן הגיעו למקומות שרגל אירופי לא דרכה בהם קודם ופורטוגל הייתה למעצמה המיישבת והעשירה בעולם. כיום היא מדינה קטנה , השומרת על אופייה המיוחד והחינני. היא יפהפייה, מגוונת נופים, עטורה ערים עתיקות וכפרים ציורייים בהם הזמן עמד מלכת, מנזרים רומנטיים וחופים בתוליים. יש בה אדריכלות מרתקת ובעיקר עבר עשיר והיסטוריה מרשימה למי שהיתה אחת מחמש המעצמות הגדולות- רק לפני 500 שנים!

פורטוגל קשורה קשר הדוק להיסטוריה היהודית, שכן יהודים חיו בה במשך 1000 שנים ואולי יותר. הם חיו תחת השלטון הויזיגוטי, תחת השלטון המוסלמי ולא עזבו כשהנוצרים כבשו מחדש את אדמות פורטוגל במאה ה-12.

המלך הפורטוגלי הראשון אפונסו אֶנריקה ויורשיו המלכים הבאים, העניקו ליהודים זכויות רבות והרחיבו את העסקתם בניהול הממלכה. עם הגירוש מספרד בשנת 1492 היתה פורטוגל ארץ מקלט לעשרות אלפי יהודים. כ- 70 אלף נפש הגיעו, והתוספת הזאת שינתה לחלוטין את פניה של יהדות פורטוגל. בעת ההיא 15% מכל אוכלוסיית פורטוגל, היתה יהודית!

ארבע שנים לאחר מכן הכל השתנה. המלך מנואל, בלחץ מלכי ספרד הקתולים, כפה את הנצרות על יהודי פורטוגל. חלק מה"הנוצרים החדשים" נותרו בפורטוגל והתבוללו וחלק אחר שמר בסתר על יהדותו. לסיפוריהם חלק נכבד בטיולנו.

פורטוגל תקבל את פנינו בטבע יפהפה, אתרים היסטוריים וכפרים מבודדים מן העולם שאליהם הסיורים ה"קלאסים" אינם מגיעים. נבקר גם בכרמים שלאורך הנהר דוּאורו, במצודות וארמונות ימי ביניים שייצגו את האמנות המנואליאנית הייחודית לפורטוגל, עד לארמונות מודרניים דוגמת ארמון הבורסה בפורטו. נכיר את האתרים החשובים לתולדות יהדות פורטוגל ואנוסיה.לא נעזוב את פורטוגל מבלי להתרשם מקסמי שירת הפאדו.

הנחייתו של פרופ' גוסטב מייסלס מבטיחה עומק ייחודי להדרכה ולחוויה המיוחדת של סיור בפינת החמד הזאת של העולם.


עובדות מעניינות על פורטוגל

1. על פי מדד השלום העולמי 2013, פורטוגל מדורגת במקום ה- 18 כמדינה השלווה ביותר בעולם.
2. בשנת 2008, פורטוגל היתה המדינה הראשונה שהפכה לחובה את צירוף טביעות האצבע לתעודת הזהות.
3. הפורטוגזים אוכלים יותר דגים, סרטנים וצדפות לאדם מאשר בכל מדינה אחרת בעולם.
4. אזור Montado של פורטוגל מייצר יותר מ -50% מיצוא פקקי השעם בעולם.
5. עם 17 ק"מ אורך שלו, גשר ואסקו דה גאמה בליסבון הוא הגשר הארוך ביותר באירופה.
6. שיא העולם לאורחים הסועדים על שולחן אחד, נקבע כאשר כ- 15 אלף איש הסבו לארוחת צהריים בחגיגות חנוכת הגשר.
7. עם אותן הגבולות שנקבעו ב- 1139, פורטוגל היא מדינת הלאום העתיקה ביותר באירופה.
8. בשנת 1755, ביום כל הקדושים, ליסבון נפגעה על ידי רעידת האדמה בעלת העוצמה החזקה ביותר בהיסטוריה האירופאית (9.0 בסולם ריכטר), וקטלה בדרכה 275 אלף איש.
הנזק שבא בעקבות רעידת האדמה הועצם משום שהכנסיות היו מלאות בנרות לחג, שגרמו לשריפות רבות בין עיי החורבות.
9. בשנת 1761, פורטוגל הייתה המעצמה קולוניאלית הראשונה שביטלה את העבדות – חצי מאה לפני בריטניה, צרפת, ספרד, או ארה"ב!
10. כמעט כל הברנדי הנצרך בפורטוגל מיובא מדרום אפריקה. דרום אפריקה היא גם אחת המדינות היחידות המחקות את יין ה"פורט" שמקורו בפורטוגל.
11. תשעה מתוך עשרה פורטוגזים הם קתולים, מה שהופך אותם לאחד העמים הכי שמרנים מבחינה חברתית בעולם.

תוכנית הטיול

יום 1 | ליסבון

נמריא בטיסה ישירה אל ליסבון, בירת פורטוגל וננחת לקראת ערב. עם נחיתתנו נתמקם בבית המלון שלנו והמעוניינים יצאו עם המדריך לסיור לילי.

לינה: ליסבון

יום 2 | ליסבון – סרה דה סינטרה

את הסיור בליסבון הבירה היפה והמעניינת השוכנת בשפך הנהר טז'ו נפתח ברובע היהודי העתיק, אלפאמא. נבקר בכיכר המרכזית של העיר Rossio לפני בירקורנו ברובע בלם – בית לחם – המלכותי. נעצור ליד מגדל בלם (Torre de Belem) הציורי שנבנה ב-1515 על טהורת הסגנון המנואלי. נבקר בכנסיית מנזר חרונימוס ובמוזיאון הימי המרשים, המכיל אלפי פריטים מהעבר הימי המפואר של פורטוגל. אם הזמן יאפששר, את סיור הבוקר נקנח בפארק האומות (Parque das Nações).

אחה"צ נסע לסרה דה סינטרה ( Serra de Sintra) הסמוכה לליסבון, הגדושה באחוזות וארמונות מתקופה שונות, ביניהם הארמון המלכותי שבעיירה הציורית סינטרה, שילוב הרמוני בין סגנונות אדריכליים ודקוראטיבים פורטוגזים מקוריים. נבקר בו. נבקר גם בקאבו דה רוקה ( Cabo de Roca), מצוק המסמן את הנקודה המערבית ביותר של אירופה. את היום נסיים בקאשקאיש ואשתוריל, עיירות נופש מפוארות שבריביירה של ליסבון. לעת ערב נחזור לליסבון.

ארוחות: (ב)
לינה: ליסבון


יום 3 אבורה – קשטֶלו דֶה וידֶה – קשטֶלו ברַנקו

הבוקר נצא מזרחה אל מעבר לנהר טֶז'ו . יערות אלוני שעם עבותים ילוו אותנו בדרכנו אל אבורה ( Evora) מוקפת החומה שהייתה בימי הביניים עיר מושב לכמה ממלכי פרטוגל אבל ראשיתה בימי רומי והמרכז ההיסטורי שלה הוכרז כאתר מורשת ע"י אונסקו. באבורה התקיימה גם קהילה יהודית חשובה עד הגירוש בשנת 1496.
נבקר באחד האתרים החשובים של העיר הלא היא כנסיית המנזר סן פרנסישקו (La Igreja de San Francisco) – הנחשבת למלאכת מחשבת של הסגנון הגותי ובה נמצאת גם קפלת העצמות Capela dos Ossos. בית תפילה זה שקירותיו מכוסים בכ-5000 עצמות וגולגולות ואף כמה שלדי נזירים שלמים, מסתיר מאחוריו פילוסופיה דתית שלמה.
משם ניסע צפון-מזרחה לכיוון גבול ספרד, אל קו העיירות והמצודות המבוצרות מימי הביניים. נעצור לביקור ב-אסטרמוז ( Estermoz), עיר גבעה מבוצרת ואחת מאבני החן של פורטוגל, הבולטת באופיה המורי ובאווירה הימי-ביניימית המתבטאת בשבילים הצרים ובבניינים ההיסטוריים. נחלוף על פני פורטאלגרה בדרכנו לביקור בקשטלו דה וידה ( Castelo de Vide ) שם נפגוש לראשונה בסיפורם המרתק של אנוסי פורטוגל. נסייר בעיירה ששמרה את אווירת ימי הביניים, כאילו הזמן עמד בה מלכת וברובע היהודי העתיק. את עקבותיו נוכל לראות בשמות הרחובות, כמו רואה דה ג'ודאריה ("רחוב היהודים") וגם בבית הכנסת הקטן, מהעתיקים בפורטוגל, שנפתח לביקורים רק לאחרונה, בו נבקר ובו נשמע על סיפור אנוסי פורטוגל.
נמשיך ל-קשטלו ברנקו, ללינה.

ארוחות (ב, ע)
לינה: קסטלו ברנקו

יום 4 | מונסנטו – סרה דה אשטרלה – גוארדה

יום מוקדש לנופי הגרניט המרשימים של רכס הרי אסטרֶלה (הרי הכוכב). נצפין בדרכים הרריות מתפתלות לישוב הותיק בפורטוגל מונסנטו (Monsanto), שבתיו חצובים ממש בתוך הסלעי הגרניט האדירים – מראה יחיד במינו! נמשיך לטפס דרך העיירה הציורית קוביליה Covilhaבנופיו המרהיבים של "רכס הכוכב" (Serra da Estrela), והתצפיות המרהיבות מגובה 1993 מטר שנשקפות מה"טוֹרֶה" (המגדל) שבפסגת ההר. ניסע (וקצת נלך ברגל) לאורך העמק הקרחוני של זֶזֶרה. נמשיך ל-בלמונטה "ההר היפה" ( Belmonte) אחד משיאיו של הטיול- עיירה שבה חלק מקהילת האנוסים חזרו ליהדות, בנו בית כנסת חדש (1993) ומנהלים חיי קהילה קטנה עליה נשמע בביקורנו בבית הכנסת. לקראת ערב נגיע לגוארדה ( Guarda ), העיר הגבוהה בפורטוגל. נסייר בעיר וברובע היהודי העתיק שבה, עטוף האגדות האהבה של המלך אפונסו לאינש היהודיה.

ארוחות: (ב, ע)
לינה: גוארדה

יום 5 | גוארדה – למגו – עמק הדואורו – פורטו

פנינו מועדות לטרנקוזו ( Trancoso), עיירה יפהפייה מוקפת חומה בה שגשגה במאות 14-15 קהילה יהודית חשובה. נבקר במרכזה ההיסטורי וברובע היהודי ובמידת האפשר גם בבית התרבות ע"ש יצחק קרדוסו – אנוס בן המאה ה-17, שחי כרופא ופילוסוף מצליח בקרב האצולה עד שברח לונציה ושב ליהדותו. משם ניסע לעיירה למגו (Lamego), בעיקר כדי לבקר בכנסייתה שבראש ההר, אליה מוביל גרם מעוטר מזרקות ותמונות מאריחי קרמיקה – מלאת מחשבת של הברוק הפורטוגלי. נמשיך בטיול באזור הכרמים ודרכי ההרים היפות של עמק נהר דואורו שזיכו אזור זה להיכלל בין אתרי המורשת של אונסק"ו. נגיע לפסו דה רגואה (Peso da Regua) ומכאן נמשיך בנופיו הנהדרים של עמק נהר הדאורו בו הכרמים שזורים במדרוניו כשטיחים צבעוניים; מענביהם מייצרים את יינות פורטו המפורסמים. ניסע לאורך הנהר לפיניו Pinhao וממנה נצפין לביקור בחוות מתאוש Matheus, לביקור בה, ביקב המפורסם ובגניה היפים – האב-טיפוס של הבארוק הפורטוגזי. מכאן דרך אמארנטה – לפורטו (Porto), בה נלון בשני הלילות הבאים.

ארוחות: (ב)
לינה: פורטו

יום 6 | בראגה – פורטו

את שעות הבוקר נקדיש לחלקה הצפוני של פורטוגל – חבל מיניו Minho הצפוני, בנוף רוגע יפהפה, בין כפרים ציוריים שבתיהם כבתי בובות באגדות נסייר בעיר בראגה (Braga) – עיר מושב הארכיבישופים ובירת החבל ונעלה לכנסיית ישוע הטוב– בום ז'סוס Bom Jesus היפהפיה השוכנת בראש הר, בפארק עוצר נשימה שגם אליה מוביל גרם מדרגות מיוחד במינו.
נקדיש את שעות אחר הצהרים לביקור ב-פורטו. נסייר באתרים החשובים של העיר: ב-ריביירה שלאורך הנהר דוארו, ברובע היהודי העתיק ובארמון הבורסה המרשים במיוחד. לא נוכל להיות בפורטו מבלי לערוך ביקור גם אם חטוף, באחת מיקבי הפורטו לטעימה מן היינות הנהדרים. נשלים את ביקורנו עם סיור לילי בעיר המוארת לתפארת על גשריה ותצפיותיה.

ארוחות: (ב)
לינה: פורטו

יום 7 | אביירו – אביירו-קוסטה נובה – בוסקו – קוימברה

הבוקר ניסע דרומה, לאביירו Aveiro – "ונציה של פורטוגל"- עיר לגונה גדולה שנוצרה ע"י שרטון צר וארוך (49 ק"מ). הלגונה חרצה תעלות רבות החוצות את העיר שבהן סירות "גונדולה" גדולות, מצויירות צירים נאיבים מעלי חיוך שטות להנאת הצופים. נעצור גם להתרשם מן הפיתוח של אתר הנופש החדש קוסטה נובה (Costa Nova) שבתיו היפים ניצבים מול נוף מדהים, בדרכנו אל יערות בוסאקו Serra do Buçaco. יער גשם תת-טרופי יחיד במינו באירופה. נסייר בגניה המרהיבים של טירת בוסאקו, דוגמה מופתית לסגנון הניו-מנואלי. נעצור להתרעננות במעיינות המים המינראלים של לוסו Luso לפני שנגיע לקוימברה (Coimbra) , בירת פורטוגל ההיסטורית, בה אוניברסיטה מפורסמת בתכניה וגם ביופייה, בין הותיקות באירופה. נבקר בספריה הברוקית-רוקוקו המדהימה ובאולם הקפלה הססגונית, המקושטת כולה באריחי קרמיקה צבענים.

ארוחות: (ב, ארוחת ערב ומופע פאדו)
לינה: קואימברה

יום 8 | טומאר – פטימה – בטליה – אלקובאצ'ה

היום נסייר באתרי מרכז פורטוגל. נתחיל בביקור בטומאר (Tomar), שהייתה בירת הטמפלרים בפורטוגל שבמבצרם- "קונבטו דה קריסטו" ובגניו, נבקר. לא נפסח גם על בית הכנסת העתיק על שם אברהם זאקוטו- האסטרונום היהודי-ספרדי שהכין את עזרי הניווט לוואסקו דה-גמא. משם נמשיך לפטימה ( Fatima), מוקד עליה לרגל מהמרכזיים בעולם הקתולי. שם, אם יתאפשר, נוכל לצפות תהלוכת עולי הרגל. התחנה הבאה – מנזר בטליה (Batalha), המתחם הארכיטקטוני הגותי-מנואי היפה בכל איבריה, בו נבקר בכנסייה שהוקמה ע"י המלך ז'או הראשון כדי לציין את הניצחון על המלך חואן הראשון מקסטיליה. הקרב הזה הבטיח לפורטוגל 300 שנות עצמאות.
לכל דבר טוב יש סוף וכנסיית אלקובאצ'ה (Alcobaca) יהיה האתר האחרון בטיולנו. בו נתוודע לסיפור רומנטי שהפך לסיפור רצח ונקמה בחצר המלכות הפורטוגלי. הטיול שלנו תם ואנו בדרכנו אל שדה התעופה והביתה.
ארוחות: (ב)

האתרים המרכזיים בהם עובר הטיול:

 • אבורה- כנסיית המנזר סן פרנסישקו, קפלת העצמות Capela dos Ossos.
 • אסטרמוז
 • קשטלו דה וידה- רואה דה ג'ודאריה, בית הכנסת קטן
 • קשטלו ברנקו
 • מונסנטו
 • בלמונטה- בית הכנסת
 • גוארדה- הרובע היהודי העתיק
 • טרנקוסו- במרכזה ההיסטורי, ברובע היהודי, בבית התרבות ע"ש יצחק קרדוסו
 • למגו- הכנסייה
 • עמק הדואורו- פסו דה רגואה, נהר הפיניו, אמראנטה
 • פורטו- בריביירה שלאורך הנהר דוארו, ברובע היהודי העתיק, בארמון הבורסה,  באחד מיקבי הפורט, סיור
 • ערב  בעיר המוארת
 • בראגה- גרם המדרגות של "בום ז'סוס"
 • יערות בוסאקו- טירת בוסאקו
 • קוימברה-  האוניברסיטה והספריה, הקפלה
 • טומאר- מבצר "קונבטו דה קריסטו" והגנים, בית הכנסת העתיק על שם אברהם זאקוטו
 • פטימה
 • בטליה- המתחם הגותי-מנואי, כנסיית המלך ז'או
 • אלקובאצ'ה- המנזר
 • סינטרה- ארמון פֶנה, קאבו דה רוקה, קאשקאיש, אשתוריל
 • ליסבון – הרובע היהודי העתיק – אלפאמא, רובע בלם, מגדל בלם, אנדרטת מגלי הימים, כנסיית מנזר ז'ירונימו, המוזיאון הימי, פארק האומות, מופע פאדו בערב.

אתם צריכים סיבות נוספות ?

 •  טיסה ישירה לליסבון ובחזרה
 •  אתרים שהטיולים "הקלאסיים" לא מבקרים בהם
 •  מנהל טיול פרופ' גוסטב מייסלס, המכיר את פורטוגל מעבודתו האקדמית ומעשרות הטיולים שהדריך שם.

 

המחיר כולל:
 טיסות ישירות אל ליסבון ובחזרה
 מסי נמל, מס בטחון והיטל דלק – ראה הערה
 בית מלון בדרגה ראשונה ודרגת תיירות טובה
 כלכלה – ארוחות בוקר + 3 ארוחות ערב
 כניסות לכל האתרים ופעילויות לפי התוכנית
 אוטובוס תיירות חדיש וממוזג לכל העברות וסיורים.
 מנהל טיול ישראלי –פרופ' גוסטב מייסלס
 מדריכים מקומיים
 טיפים לנותני שירותים בחו"ל 

המחיר אינו כולל:
 ביטוח בריאות ומטען
 שינויים במחירי מיסי נמל, היטל ביטחון ותוספת דלק. המחיר נקבע עפ"י המחיר הנכון ליום מתן ההצעה, היה ומחירים אלו ישתנו, יעודכן המחיר בהתאם.

תנאי תשלום:
*  דמי הרשמה על סך 200 $ לנוסע עם ההרשמה.
*
 עם הבטחת הטיול יגבה התשלום כולו
*
 ניתן לשלם ב- 3 תשלומים ללא ריבית  
*
 התשלום לפי שער המחאות והעברות.

מחיר ביורו לאדם בחדר זוגי

יציאה חזרה מחיר    מדריך הערות
9.4.17  16.4.17  1,495 יורו     פרופ' גוסטב מייסלס  הטיול מובטח !