yes

הדולומיטים ודרום-טירול. לא רק הרים.

הדולומיטים ודרום-טירול. לא רק הרים.

קוד הטיול: TGDO

משך הטיול: 8 ימים (6 לילות)

יציאות:  18/8

מדינות: איטליה

אזורים: אלטו אדיג’ה, ונטו

סגנון: טיול כוכב

על הטיול:

  • טיול כזה, לא תמצאו באף חוברת. טיול כוכב, תכנון המציע מסלול נינוח והכרות יסודית עם האזור, נופיו, אנשיו ומנהגיו.
  • לאורך הטיול שיבצנו מפגשים ייחודיים עם מרצים, אוצרי מוזיאונים ותושבים מקומיים, אשר יעבירו לכם בדרך בלתי אמצעית את החוויה המקומית של שלוש תרבויות החיות בכפיפה אחת (איטלקית, גרמנית וזו של העם הלדיני).
  • התוכנית היא עשירה ומגוונת וכוללת ביקורים במקומות מיוחדים עבור הקבוצה, בשעות שאינם פתוחים לקהל הרחב

הדּוֹלוֹמִיטִים הם רכס הרים המהווה חלק מהרי האלפים. הרכס נמצא בצפון איטליה, ונמשך מנהר אדיג’ה במערב עד עמק פְּיֵבֵה במזרח.
הרי הדולומיטים נוצרו לפני 200 מיליון שנה כתוצאה משקיעת אלמוגים בתוך ים קדמון שכיסה את האזור. הם מאופיינים במצוקים גבוהים וחשופים, היוצרים נופים דרמטיים במיוחד. השם “דולומיטים” נגזר משמו של המינרלוג הצרפתי דֵאוֹדָה גְּרָטֵה דֵה דוֹלוֹמְייה (Dolomieu), אשר היה הראשון שתיאר את סלע הדולומיט (הרכב מיוחד אשר נוצר מסידן פחמתי ומגנזיום).
רכס הדולומיטים הוא יעד תיירות פופולרי בשל הנוף עוצר הנשימה, פשוטו כמשמעו, של האזור ההררי הזה. תמונות ומילים בומבסטיות כנראה שלא יצליחו להעביר לכם, כנדרש במקרה הזה, את התענוג שבצפייה על הנוף. בין אם מדובר בנוף המושלג בחורף או היופי שבהרים מלאי הצמחייה בקיץ ב- 50 גוונים של ירוק ובסלעים השחורים-לבנים של הדולומיט בגובה 3,000 מ’ ומעלה המתנשאים מעליהם. תצורת נוף כזו אין בכל אירופה וספק אם קיימת בעולם כולו.
אולם הנופים אינם הסיבה היחידה לביקור יסודי באזור זה. זהו חבל ארץ שעבר משליטים רומאיים לפנה”ס, אשר שלטו באמצעותו על אזורי שוויץ ואוסטריה דהיום, דרך בישופים ורוזנים במאות ה- 11 וה-12 ועד לכיבושו בידי בית הבסבורג במאה ה- 14. כך במשך יותר מאלפיים שנים. עד מלחמת העולם הראשונה האזור היה שייך לחבל טירול האוסטרי אבל בהסכם שנחתם בתום המלחמה הועבר השטח לאיטליה. השטח כן אבל השפה והתרבות לא. לתושביו הוענקה אוטונומיה תרבותית וכך השפות הרשמיות הן איטלקית וגרמנית. באזורים אחדים ישנו גם מיעוט שלישי הדובר שפה הנקראת לדינו (לא זו של יהודי ספרד). בני הלדינו מקיימים בישוביהם תרבות חיים ענפה והטיול שלנו יכסה ביסודיות גם את תרבותם המרתקת.
יום 1 | ורונה, בולזאנו

טיסה לורונה, נסיעה לבולזאנו (Bolzano), בירת מחוז דרום טירול והתארגנות במלון שיהיה המלון שלנו לכל ימי הטיול. לאחר מנוחה קצרה נצא לביקור במוזיאון הארכיאולוגי המפורסם בו “מתגורר” Otzi , שלפני 5300 שנה עלה וקפא בהר המושלג ורק בשנת 1991 נמצא באקראי על ידי שני מטיילים. גופתו החנוטה של אוטסי היא המומיה החנוטה הקדומה ביותר שנתגלתה באירופה.
בתום הביקור, נפגש עם זוג צעירים יהודים, תושבי המקום, שיקחו אותנו לסיור בעיר מנקודת מבטם כילידי המקום. בתום הביקור נשוב למלון לארוחת ערב.
ארוחות (ע)

יום 2 | נובצ’לה, ברסנונה, פואז אודל

פניני אמנות וטבע יעמדו במוקד היום הזה. יציאה להכרת עמק Isarco .נעבור דרך Chiusa ומשם אל המנזר החי, הפעיל ושוקק החיים- ,Novacella הממוקם על דרך עולי הרגל לרומא ולארץ הקודש. המנזר, שהוא הגדול בדרום טירול, הוא קומפלקס מרתק של אמנות ואדריכלות מתקופות מובילות, כמו: רומנסק, גותיקה, בארוק ורוקוקו. בתום הביקור נוכל לטעום מהיינות המהוללים של המנזר, מעשה ידיהם של הנזירים.
משם נעשה דרכנו אל העיר הציורית ברסנונה (Bressanone ), עיר אוסטרית לשעבר שעברה לריבונות איטלקית ומשמשת כמקום מושבו של הבישוף של דרום טירול, מזה דורות. השפה הגרמנית עדיין שלטת בקרב תושבי העיר כמו גם האדריכלות של המבנים העתיקים, מרכז העיר והקתדרלה המפוארת בסגנון ברוק. את ההדרכה בעיר נעשה עם מדריך מקומי.
לאחר הפסקת צהריים נטפס במעלה ההר להיכרות ראשונה עם אחד הרכסים היפים בדולומיטים- רכס פואז אודל (Puez Odle). האזור מאופיין בשני סוגים של קבוצות נוף, המתעדות את שוניות האלמוגים המקוריות ומבודדות הדולומיט, שהפכו להיות עכשיו פסגות משוננות, צבעוניות לעיתים ובעלי צורות מורפולוגיות דמויי פסלים מעוררי דמיון והשתאות מתעלולי אמא טבע. לאחר הסנפה ראשונה זו של הדולומיטים, נחזור למלוננו. ארוחת ערב חופשית, כ”א על פי טעמו.
ארוחות (ב)

יום 3 | הרי הדולומיטים והלדינו

בון ג’ורנו. החיים בהר עבור תושביהם, הם לא רק נוף ואוויר צח. בסביבה הנשלטת על ידי פסגות אלפיניות גבוהות דוגמת הדולומיטים, נוצר הצורך לעשות התאמות באורח החיים היום יומי, כמו: חינוך, פרנסות, חיי חברה, התמודדות עם סכנות ועוד.
כדי ללמוד על כל אלו נבקר הבוקר במוזיאון ההרים של ריכרד מסנר, אחד מגדולי מטפסי ההרים בעולם, ששם לעצמו מטרה להנחיל לציבור את תרבות החיים הנוצרת ממפגש האדם עם ההרים.
משם אל העיר הזעירה ביותר מוקפת החומה באירופה- גלורנצה (Glorenza) שנוסדה לפני כ -700 שנים. במהלך מאות שנים, לעיר הזאת הייתה תפקיד חשוב באזור כמרכז סחר. גלורנצה לא גדלה מעבר לחומותיה ויש בה היום לא יותר מ- 880 תושבים. העיר שמרה על אופייה הימי ביינמי ונחשבת “תכשיט” ארכיטקטוני אזורי: הקיר העגול עם שלושת מגדלי העיר, סדרה של מגדלים מבוצרים המקיפים סמטאות מקסימות ופינות, בתים בעיר של המאה ה -16 ואולמות עם אווירה מיוחדת. לא פלא שגלורנצה נבחרת שוב ושוב כתפאורה בהפקות סרטים.
בדרכנו חזרה לבולזאנו, נבקר בעיירה צ’רטוזה (Chertosa), שבשיפולי ההר המתנשא מעליה התגלה ידידנו מהיום הראשון- איש הקרח אוטסי. נבקר במנזר הימי ביניים הידוע שלה בלוויית איש דת מקומי שישפוך אור על אחד האזורים הדתיים ביותר של אירופה בימי הבינים. קבלת שבת וארוחת ערב במלון.
ארוחות (ב.ע.)

יום 4 | ואל אאורינה- ברוניקו – פירמידות האדמה

בכל מקום בו “תזרוק אבן” באירופה, קרוב לוודאי שהיו בו יהודים. אנחנו בתרבותו, חותרים לחשוף אותו עבורכם בכל מקום בו זה ניתן. היום זה יקרה בואל אאורינה (Valle Aurina ) בכפר קטן בשם Casere המקפל בתוכו את סיפורה של תנועת “הבריחה”. שורשי תנועת “הבריחה” בהתארגנות ספונטאנית של ניצולי השואה, שיצאו מן המחנות, מן היערות וממקומות המסתור והחלו להתארגן לעזרה הדדית.
עד מהרה, חיילי הבריגדה היהודית של הצבא הבריטי שפגשו את הניצולים, ילדים ומבוגרים, והמוסד לעלייה ב’ של ההגנה, טוו רשת של נתיבים ומחנות מעבר על פני אירופה כולה והבריחו אותם לארץ ישראל. מעבר ההרים בו נבקר היום, בין אוסטריה לאיטליה, היה אחד המקומות הללו. נצעד במו רגלינו בנתיב אותו עברו אחינו לפני כ- 70 שנה כדי להציל את חייהם.
משם, דרך העיירה הציורית ברוניקו (Brunico ), נמשיך לאגם ברייס (Braies). זהו אגם הררי מבודד, הנחשב לגדול והיפה ביותר בדולומיטים. בגובה 1,495 מ’, מוקף בהרים תלולים הצמודים אליו מכל הכיוונים ומשתקפים במימי הטורקיז שלו, הברייס הוא מקום אידיאלי להליכה רגלית בלתי נשכחת סביבו (אם מזג האוויר יאפשר).
נעזוב את אזור ברוניקו בדרכנו לאחת מתופעות הטבע המרהיבות והנדירות של הטבע בדולומיטים- “פירמידות האדמה”. תופעת גיאולוגית מעניינת אשר נגרמה מנסיגת הקרחונים בתקופת הקרח. אדמת הסחף שהשאירו בדרכם נעצרה ע”י סלעים שיצרו מעין “פירמידות” אדמה (Earth pyramids), המשנות את צבען בהתאם לשעות היום. מרהיב. חזרה למלון. ארוחת ערב חופשית, כ”א על פי טעמו.
ארוחות (ב)

יום 5 | Merano

את היום נקדיש לביקור בעיירה הנופש הקסומה מראנו (Merano), פנינת תיירות מרהיבה ושקטה, בדרום טירול. על אף שהאזור הועבר לשליטת איטליה מיד לאחר מלחמת העולם הראשונה, התרבות השלטת כאן היא האוסטרית-גרמנית.
את הבוקר נפתח בביקור בגן הבוטני עטור הפרסים הבינלאומיים. מראנו השוכנת בשקע מוקף הרים בגובה 3335 מ’, נהנית ממיקרו אקלים נוח המאפשר לצמחייה ים תיכונית לגדול היטב באמצע הרי האלפים! “פלא” אקלימי זה עודד את הקמתו של גן בוטני יפייפה, צבעוני וממוקם בגובה כזה שבחלקים רבים ממנו מתגלה נוף עוצר נשימה של ההרים והסביבה. לא לחינם הוא מעוטר כ”כ !
לאחר הליכה קלה לאורך נחל ה-Passirio החוצה את העיירה נסייר ב”בונבוניירה” האורבנית הזו בהדרכתו של מירקו, יליד המקום.
את אחה”צ נקדיש לביקור בבית הכנסת ומפגש עם אנשי הקהילה היהודית המתחדשת של Merano.
ההתיישבות היהודית באזור החלה באמצע המאה ה-19, בה נבנה גם בית כנסת ב-1901 (הקיים עד היום). לשיאה הגיעה הקהילה במראנו בתקופה שבין שתי מלחמות העולם, אז הפכה לחביבת יהודים מכל העולם, ביניהם, חיים וייצמן, פרויד וכו’. עם התהדקות הברית בין איטליה הפאשיסטית של מוסוליני לגרמניה הנאצית של היטלר, מצאו עצמם יהודי הקהילה בין הפטיש לסדן. ב-1943 – עם השתלטות גרמניה הנאצית על האזור – חוסלה הקהילה כליל וחבריה הובלו למחנות המוות. ארוחת ערב חופשית, כ”א על פי טעמו.
ארוחות (ב)

יום 6 | אורטיזיי – ואל בדיה – סלה רונדה

בון ג’ורנו. הבוקר נצא לכוון הרי הדולומיטים שהוכרו על ידי אונסקו כאתר מורשת עולמית.
נתמקד באזור Ladinia שבאלפים הדולומיטים . אלו הם חמישה עמקים בו מתגוררים בני העם הלאדיני וששפתם הגזורה מגרמנית ולטינית, נקראת לאדינו ואיננה כמובן הספרדית – היהודית המוכרת לנו. האוכלוסייה מונה כיום כ- 30,000 איש ומהווה קבוצה אתנית עצמאית הנבדלת בתרבותה ובלשונה מהעולם האיטלקי והגרמני הסובב אותה.
נפתח את היום באורטיזיי ( Ortisei) בעמק עוצר הנשימה- ,Val Gardena המוכרת כאתר תיירות ומפורסמת בעולם בפסלי העץ האמנותיים שלה. אם מזג האוויר והזמן יאפשרו זאת נטפס לרכס סצ’דה (Alpe di Seceda), הממוקם בצד שטוף השמש של העמק, למרגלות שמורה טבע, ומייצג בסיס אידיאלי לטיולים וסיורי טיפוס.
משם ניסע אל ואל בדיה (Val Badia), לביקור במוזיאון העם הלדיני בסן מרטינו בטירת “קסטל תור”, פעם מקום משכנו של בית הדין האזורי. המוזיאון הלדיני המוקדש להפצת התרבות וההיסטוריה של אוכלוסיית הלאדין בהרי הדולומיטים, מלא וגדוש במוצגים השופכים אור על עם ששורשיו מגיעים עד לשבטים הרומיים ושפתו קדמה לשתי השפות האחרות הדומיננטיות באזור- גרמנית ואיטלקית.
בדרך חזרה נחלוף על פני נשוב דרך נופים מרהיבים ב- Val Pusteria ו- Val Isarco ונבקר בסלה רונדה (Sella Ronda), הנחשב לאחד מאתרי הסקי היפים בתבל. ארוחת ערב במלון וסיכום הטיול.
ארוחות (ב.ע.)

יום 7-8 | בולזאנו- סירמיונה- ורונה- טיסה לארץ

בתום ביקורנו ניסע לעיירה הציורית והאלגנטית סירמיונה השוכנת על גדתה הדרומית של ימת גארדה. מיקומה המיוחד על חצי אי באורך 1250 מטר וברוחב מכסימאלי של 750 מטר הופך אותה לאטרקציה מיוחדת. נסייר ברחובותיה של סירמיונה ונראה את המבצר היפה ששלט על הכניסה לעיירה, החווילות היפות שנבנו בה ונהנה משלל החנויות והמזללות. בתום ביקורנו נמשיך לורונה, עירם של רומיאו ויוליה ונשמע את סיפורם ליד המרפסת המפורסמת. נסתובב להנאתנו במדרחוב האלגנטי המשופץ ובשעות הערב נצא לשדה התעופה לקראת טיסתנו לארץ. נחיתה צפויה ביום 8 לפנות בוקר.
ארוחות (ב)

טיול כזה, לא תמצאו באף חוברת. טיול הכוכב, בסיוע “דנטה אלגיירי”-  אגודה להפצת השפה והתרבות האיטלקית, מציע מסלול נינוח והכרות יסודית עם האזור, נופיו, אנשיו ומנהגיו.
לאורך הטיול שיבצנו מפגשים ייחודיים עם מרצים, אוצרי מוזיאונים ותושבים מקומיים, אשר יעבירו לכם בדרך בלתי אמצעית את החוויה המקומית של שלוש תרבויות החיות בכפיפה אחת (איטלקית, גרמנית ולדינו).

  • התוכנית היא עשירה ומגוונת וכוללת ביקורים במקומות מיוחדים עבור הקבוצה, בשעות שאינם פתוחים לקהל הרחב.
  • בית מלון במרכז העיר בולזאנו
  • ביקורים במראנו ובבולזאנו בהדרכת חברי הקהילה היהודית במקום
  • טעימה בפונדק מקומי וטעימה מהמטבח האוטנטי של הלדינו

המחיר (בשיטת הכל כלול):

 טיסות ישירות לורונה .
 מסי נמל, מס בטחון והיטל דלק – ראה הערה
 בית מלון בדרגה ראשונה ודרגת תיירות טובה
 כלכלה- ארוחות בוקר ו- 3 ארוחות ערב    
 כניסות לכל האתרים ופעילויות לפי התוכנית
 אוטובוס תיירות חדיש וממוזג לכל העברות וסיורים.
 מנהל טיול ישראלי ומלווה מקומי
 מדריכים ומרצים מקומיים
 טיפים לנותני שירותים בחו”ל

 המחיר אינו כולל:

 ביטוח בריאות ומטען
 שינויים במחירי מיסי נמל, היטל ביטחון ותוספת דלק. המחיר נקבע עפ”י המחיר הנכון ליום מתן ההצעה, היה ומחירים אלו ישתנו, יעודכן המחיר בהתאם.


תנאי תשלום:
*  דמי הרשמה על סך 1000 ₪ לנוסע עם ההרשמה.
*
 עם הבטחת הטיול יגבה התשלום כולו
*
 ניתן לשלם ב- 3 תשלומים ללא ריבית
*
 התשלום לפי שער המחאות והעברות.

מחיר ביורו לאדם בחדר זוגי 

יציאה חזרה מחיר תוספת ליחיד הערות
 23/6 29/6  1,445 יורו  170 יורו
 14/7  20/7  1,445 יורו  170 יורו
 18/8  24/8  1,445 יורו  170 יורו

*מחיר ביורו לאדם בחדר זוגי

2019-02-14T04:17:04+00:00