yes

טיול מאורגן לאיחוד האמירויות – 9 ימים

איחוד האמירויות - טיול מאורגן - 9 ימים

קוד הטיול: TGUA 
משך הטיול: 9 ימים
יציאה: 12 בדצמבר 2020
מדינות: איחוד האמירויות
סגנון: טיול חווייתי מתגלגל

 

על הטיול:

  • טיול עומק לכל 7 האמירויות להכרת אחת המדינות המלהיבות בתבל.

  • תוכנית הטיול ממצה ביסודיות את שפע האטרקציות בכל האמירויות ועושה זאת
    בקצב נינוח ומהנה.

  • תוכנית ביקורים עשירה מלווה בבילויי ערב בכל יום.

  • מדריך הטיול, אברהם תש”ח, שכבר לפני 3 שנים ביקר באיחוד, טייל שם והכין את המסלול.

 

מיקום האמירויות, בין המדבר לבין הים, על הנתיב הימי של דרך המשי, הכתיב את מקורות המחיה של התושבים – דייג, שליית פנינים ומסחר.
עם בוא עידן התגליות והמסחר במאה ה 16, החל מרוץ בין המעצמות הימיות האירופאיות על השליטה בנקודה אסטרטגית זו. במהלך המאה ה 17, הרצון לשלוט, הפך לצורך עבור האירופאים, בעיקר נוכח מעבר המקומיים מעיסוק בדיג לפיראטיות. הפיראטיות הפכה למקור הכנסה עיקרי והאזור זכה לכינוי: “חוף שודדי הים”.

במאה ה-18 החלו האנגלים לבסס את מעמדם כמעצמת העל העיקרית באזור, ובמחצית הראשונה של המאה ה-19 הצליחו הבריטים להוביל להסכם להפסקת השוד הימי בינם ובין שליטי החוף השונים.
הסכם הפסקת האש, בחסות כלכלית ומדינית של הבריטים, הוליד שיתוף פעולה בין השייחים שליטי החוף לבין עצמם. שיתוף הפעולה התפתח למעין פדרציה בין נסיכויות האזור הכולל את בחריין, עומן וקטאר.

התקפלות האימפריה הבריטית לאחר מלחמת העולם השנייה, קיבלה תאוצה במזרח התיכון לאחר הלאמת תעלת סואץ. למרות גילוי הנפט בשנות ה-60, החליטה בריטניה בשנת 1968 על פינוי כוחותיה מהאזור. פינוי שהוליד עצמאות למדינות המפרץ ב-1971.

עומן, בחריין וקטאר בחרו להיות מדינות עצמאיות. לעומתן, בהובלת שליט אבו דאבי, שייח זאיד בן סולטאן אל נהיאן, נחתם הסכם איחוד בין 7 אמירויות: אבו דאבי, דובאי, שארג’ה, עג’מאן, פוג’יירה, אום אל קיוואין וראס אל ח’ימה.
מבנה המשטר הוא כדלקמן: האיחוד הוא מדינה לכל דבר ואחראי לכל נושאי הביטחון, יחסי חוץ, מקרו כלכלה וחוקים פדרליים. בנושאי פנים, לכל אמירות אוטונומיה בנושאי דת, חינוך ושאר סוגיות מקומיות. בראש האיחוד עומדת מועצה המורכבת משבעת השייחים השבטיים העומדים בראש כל אמירות. נשיא האיחוד נבחר מאבו דאבי וראש הממשלה מדובאי.

בשטחי האיחוד חיים כעשרה מיליון תושבים, מיליון וחצי אזרחים (בלבד!) ושמונה וחצי מיליון(!) עובדים זרים, מעשרות מדינות תבל, רובם מוסלמים. הזרים מאיישים את רוב משרות העשייה, החל מעבודות הפשוטות ביותר וכלה במקצועות הניהול, המקצועות החופשיים והפרופסיות.
ככל שמדובר באזרחי המדינה, איחוד האמירויות היא מדינת רווחה ברמה העליונה בתחומי החינוך, בריאות, דיור, בטחון כלכלי וסוציאלי.
כלכלת המדינה העשירה (תל”ג כ- 70.000 דולר לנפש) מתבססת על שני מקורות עיקריים: נפט ושירותים כמו תיירות, פיננסים, מסחר.

אבו דאבי היא האמירות בה מרוכזים מרבית שדות ועתודות הנפט. היא גם הגדולה באמירויות, 87% משטח האיחוד, מה שמעניק לה מעמד של בירת האיחוד וגם את הנשיאות.

דובאי, קטנה יותר בשטח מאבו דאבי ודלה יותר בעתודות הנפט שאמורים לאזול בסביבות 2040. האיום הזה אילץ אותם לפתח מקורות הכנסה נוספים ובמהירות. התוצאה, השקעות עתק בתשתיות פיננסים, מסחר ותיירות. השקעות אלו ועובדת היותה של דובאי אזור סחר חופשי, הפכו את דובאי לעיר קוסמופוליטית, דינמית ולמלהיבה שבאמירויות האיחוד.

כאמור, לכל אחת מהאמירויות אופי ותרבות שונה. המסלול שלנו יאפשר לכם מבט עמוק ומקיף ביותר (9 ימים), לתוך כל 7 האמירויות, ולמצות באופן מלא את האזור מכל זוויותיו.
נבקר באבו דאבי, המרכז השלטוני והדתי. נחשף לאורח החיים והאופי המסורתי ה”בדואי” של האמירויות במדבר. ונתמקד בדובאי הדינמית והתוססת – “סינגפור הבדואית”.

יום 1 | תל אביב – אבו דאבי
טיסה ישירה קצרה (3.5 ש’) ואנו נוחתים בנמל התעופה של אבו דאבי, בירת איחוד האמירויות ומקום מושבן של מוסדות השילטון. כפוף לזמן הנחיתה, נפתח את הטיול שלנו באחד משני האייקונים האדריכלים העולמיים – מסגד שייח’ זאייד. זהו אחד המסגדים הגדולים בעולם המכיל 41 אלף מתפללים, והיחיד המשלב בין מוטיבים איסלמים לאלו בתרבויות העולם. שיש לבן משובץ פסיפסים ובוהק בקרני השמש, אולם תפילה ובו השטיח ונברשת הקריסטל (12 טון) הגדולים בעולם, בריכות מים רפלקטיביות, 82 כיפות בצל ועמודים אשר כותרתם מצופה זהב…  עיצוב מרהיב ועם זאת מלא אווירה וראוי לתפילה.
עם ערב נצא לסיור לילי לצפות באבו דאבי הזוהרת בתאורת הלילה.
ארוחות: ערב
לינה: אבו דאבי
בילוי ערב: סיור לילה

        מסגד שייח זייאד

יום 2 | אבו דאבי
אבו דאבי, אף שאופיה שמרני, פרצה ב-10 השנים האחרונות לצמרת המדינות המובילות בצמיחה שנתית בתיירות העולמית, כ-20 מיליון ב-2019. זה קרה בזכות ריכוז יוצא דופן של מבנים שהם יצירות אדריכליות מרשימות, מוסדות תרבותיים, בילוי ומותרות.
היום נקדיש לביקור באתרים המרכזיים שבעיר:
נפתח במוזיאון הלובר. כן, זו אינה טעות, הלובר העתיק את שם המותג לאבו דאבי ומציג במקום יצירות מושאלות מהלובר בפריז, לצד תערוכות של המוזיאון המקומי. יותר ממיליארד דולר הושקעו בבנייתו, ועיצובו מתחרה בכבוד ביצירות האמנות בתוכו. המוזיאון, שתוכנן ע”י האדריכל הצרפתי הנודע ז’אק נובל, נחנך ב- 2017 ע”י מקרון נשיא צרפת, שהגדיר אותו “גשר בין ציוויליזציות”.
הביקור הבא הוא בקאסר אל ווטאן, ארמון נשיאותי ללא מגורי הנשיא. הוא משמש בעיקר לפגישות פסגה עם מנהיגי מדינות, כינוסים של הליגה הערבית, ישיבות ממשלה ועוד. והארמון? מה שתראו שם ישכיח מכם את ארמונות בקינגהאם או ורסאי. החל מהאולם הגדול המתגאה בכיפה מרכזית בקוטר 37 מ’, דרך הקשתות המעוטרות, נברשות הקריסטלים, דפוסי הפסיפס וקוביות מראה בגדלים מפלצתיים וכלה בכיפות לבנות גרנדיוזיות וגנים מעוצבים ומעוטרים בקפידה.
נערוך אתנחתא בשוק התמרים והפירות היבשים – חוויה תרבותית וקולינרית בפני עצמה. מפצירים בך לטעום ללא הגבלה ואם תקנה, יארזו לך באריזה מתאימה לטיסה.
נמשיך בסיור למלון ארמון האמירויות, אתר נופש המתהדר בדירוג “7 כוכבים” והוא כמו טירת דיסני בלב העיר. הושקעו בבנייתו למעלה משלושה מיליארד דולר, מה שמציב אותו כמלון השני היקר בתבל. בניינים בולטים אחרים שנעצור להתרשם מהם, יהיו מגדלי אתיחאד ג’ומיירה, מתחם בן חמישה מגדלים בחוף הים ובו מלון יוקרתי עטור פרסים בינלאומיים. מגדל אנדק (Andec) המופיע בגינס כבניין העקום בעולם, בניין אל-דר, 25 קומות המעוצבות כדיסקית ענק ועוד.
אם הזמן יאפשר, נבקר גם בקאסר אל חוסן, מבנה האבן הראשון בעיר וזה שמסמל יותר מכל את השורשים הבדואים למודרניזם שמסביב.
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: אבו דאבי
בילוי ערב: מופע אור קולי בקאסר אל וואטאן


יום 3 | אבו דאבי – אל עין – דובאי

עם בוקר, לאחר שנשלים את ביקורינו באבו דאבי, נצא מזרחה בדרכנו לבירת המדבר – אל עין. זהו נווה מדבר שהתפתח להיות העיר הרביעית בגודלה באמירויות עם כ-400,000 תושבים. בניגוד לארכיטקטורה העתידנית של ערי החוף, אל עין בנויה בסגנון מסורתי אופייני לערי מדבר. נהנה מארוחת צהרים באל עין, ולאחריה סיור פנורמי במהלכו נראה בין היתר את ארמון משפחת האמיר, נבקר במבצר העיר ונקנח בביקור במוזיאון הלאומי המציג בין היתר הממצאים, שרידי תרבויות עתיקות מסביבות אל עין. קפיצה קטנה בדרך לג’בל חפית, ההר היחיד באמירות אבו דאבי, למרגלותיו התגלו כוורות קברים חשובים מתקופת הברונזה.
עם סיום הביקור נמשיך לדובאי. מפגש ראשון עם דובאי בלילה משאיר את המבקר לראשונה בקוצר נשימה אקוטי. הבניינים בסגנון עתידני על רקע מופע מתמשך של תאורת היצף מרהיבה, הוא פתיחה מבטיחה לבאות.
ארוחות: בוקר, צהרים
לינה: דובאי
בילוי ערב: סיור לילה בקניון האמירויות המכיל אתר סקי.

המרינה בדובאי               

יום 4 | דובאי
בתחילת המאה ה- 19, דובאי הוא ישוב קטן בן כמה מאות תושבים, בחסותה של אבו דאבי, המתפרנסים מדיג, שליית פנינים ובניית סירות.  ב-1833 הכריז מקטום בן בוטי על עצמאותה של העיר מאבו דאבי, ביטל את המס לזרים ואלו החלו לזרום בעיקר מהודו ופקיסטן, אבל כלכלתה עדיין הסתמכה על פנינים. ב-1950, כבר היו בה 20 אלף איש. ב- 1966, השנה בה נתגלה הנפט, הכל השתנה. באמצעות הכנסות עתק, מנהיגות וחזון, הפך האמיר רשיד אל מקטום  את העיר מאשכול קטן של יישובים ליד לשון הים של דובאי לעיר בת 2.5 מיליון איש! לאורך חצי מאה בלבד “התפוצצה” דובאי בפרויקטים שאפתניים של בנייה ופרויקטים חברתיים והפכה להיות לסינגפור והונג קונג של המזרח התיכון.
את הסיור בדובאי נפתח במוזיאון איתיאחד המתמקד בסיפור הקמת איחוד האמירויות הערביות. הוא ממוקם בדיוק במקום שבו הוחלט על הקמתו של האיחוד. דרך מסע מבקרים חוויתי וייחודי, עשיר באמצעים דיגיטליים ואינטראקטיביים, מלווה תצוגת המוזיאון את כרונולוגיית האירועים שהגיעו לשיאם בשנת 1971.
משם נמשיך לתצפית על בורג’ אל-ערב, מלון שייחודו האדריכלי מושך אליו אורחים המוכנים לשלם עד 30 אלף דולר ללילה. הוא ניצב על אי מלאכותי שנבנה במיוחד עבורו ומחובר בגשר ליבשה. סמוך ליציאה מהמלון, נעלה על מונורייל שיסיע אותנו לתצפית נוחה על פאלם ג’ומיירה, ארכיפלג מלאכותי בעיצוב עץ דקל מסוגנן בתוך מעגל שקוטרו כ-5 ק”מ. השידרה המרכזית (גזע הדקל), מחוברת ליבשה וממנה יוצאים 17 ענפים עליהם נבנו בתים, חנויות ומלונות. על האי חיים כעשרת אלפים איש.
משם למרינה המרהיבה של דובאי ולגולת הכותרת לתצפית על העיר במגדל הגבוה ביותר בעולם הלא הוא “בורג’ אל חליפה”. בבניין שהכל בו שובר שיאי עולם:  מספר הקומות הגדול ביותר (200 פלוס עם 160 קומות למגורים), מרפסת התצפית הגבוהה ביותר עם מרפסת חיצונית (ממוקמת בקומה 124), בריכת השחייה הגבוהה ביותר (קומה 76). מעלית השירות הגבוהה ביותר (504 מטר), וככל הנראה במעלית הנוסעת במהירות הגבוהה ביותר (10 מטר לשנייה). ולא נפסח על מזרקת דובאי, המזרקה הגבוהה ביותר בעולם, היושבת למרגלות הבניין ויכולה להגיע לגובה 150 מטר.
ארוחות: בוקר, צהרים
לינה: אבו דאבי
בילוי ערב: בורג’ אל חליפה

יום 5 | דובאי – פוג’יירה – דובאי
היום ננוח מעט מהמולת העיר, ופנינו מזרחה במסע של יום מלא לעומק האמירויות. נופי המדבר המישוריים יתחלפו אט אט לנופים הרריים המזכירים את נופי מערב סיני. ככל שנעמיק יהיו הנופים פראיים יותר. תחנתנו הראשונה תהיה נווה המדבר חתה (Hata). נעצור בעיירה ונבקר בכפר מורשת בו ניחשף לאורח החיים המסורתי במדבר. נגיע גם לסכר חתה היוצר אגם מלאכותי המהווה מקור החיים של תושבי האזור.
את ארוחת צהרים נעשה בחתה ולאחריה נצא לדרכנו לאמירות פוג’יירה. נעצור לביקור בפוג’יירה הבירה שהיא גם הנמל היחיד של האמירויות באוקיינוס ההודי, מה שמאפשר לאוניות שלה שלא לעבור במצרי הורמוז הסמוכים לחופי אירן העוינת.
נערוך סיור פנורמי בעיר בו נראה את מבצר פוג’יירה ואת המסגד השני בגודלו במדינה, מסגד שייח זאיד היפהפה גם הוא.  נעצור לביקור במסגד אל בידיה, העתיק במסגדי האמירויות שנבנה במאה ה-15 ונערוך ביקור בכפר מורשת. לא נעזוב את פוג’יירה לפני שנבקר בשוק המקומי.
עם תום הביקור נעשה דרכנו מערבה בחזרה לדובאי ולביקור בגן הפרחים הגדול בעולם. הגן הפלאי המדהים הזה הוא דוגמא לאילו דברים מדהימים ניתן לעשות במדבר עם השקיה מתאימה ויוזמה. לראות את הגן בפריחה מלאה עם 150 מיליון הפרחים מסודרים בקשתות ובדפוסים צבעוניים, ואת שלל הצורות שאלו יוצרים – חוויה מענגת.
בערב נבלה במופע חי ועוצר נשימה של מיצגים אמנותיים סוחפים, 65 אקרובטים שמבצעים מגוון פעלולים, דימויים וטכנולוגיה במים ובאוויר.
ארוחות: בוקר, ערב.
לינה: אבו דאבי
בילוי ערב: מופע לה פרלה

גן הפרחים (miracle garden)

יום 6 | דובאי – שארג’ה – ספארי במדבר
נפתח את היום בביקור בבית הכנסת, כפוף לתאום עם הקהילה. נסיעה קצרה אל שארג’ה,  השלישית בגודלה מבין האמירויות, הממוקמת על החוף הדרומי של המפרץ הפרסי על חצי האי ערב.  לעומת הקידמה המוחצנת של דובאי, שארג’ה צנועה ומסורתית יותר ושמה דגש על רב על תרבות, מה שהביא את אונסק”ו להכריז עליה כעל עיר התרבות והחינוך של כל העולם הערבי.
יש בה ריכוז מוזיאונים מרשים וביניהם: המוזיאון לתרבות האסלאם, האוצר פריטים עתיקים ונדירים, מוזיאון למורשת שארג’ה, מוזיאון לאמנות מודרנית המארח ציירים מוסלמים, בתי ספר וגלריות לאמנות. נבקר באחת מהן.
נבקר גם בשוק “אל ארסה” הצבעוני הממוקם במבנה מסורתי, שם תהיה לכם גם הזדמנות לראות כיצד מכינים את החלווה העומאנית המסורתית (מתוקה).
אחר הצהריים נצא לחוויה מדברית אותנטית. נעלה על ג’יפים, נצא לספארי בדיונות החול האינסופיות המקיפות את דובאי ואת שארג’ה, וניחשף לעוצמות המדהימות של המדבר הערבי. נעצור לתצפיות, נשתתף בטקס חינה, החלקה על דיונות חול וארוחת ערב במאהל בדואי אותנטי, מלווה במופע מקומי.
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: אבו דאבי
בילוי ערב: ספארי במדבר

ספארי במדבר

יום 7 | סיפורן של 3 האמירויות הקטנות
טיול באיחוד האמירויות לא יהיה שלם ללא ביקור בשלוש האמירויות הקטנות: ראס אל ח’ימה שבצפון מדינת האמירויות, עג’מאן הסמוכה לעיר דובאי ויוצרת איתה רצף עירוני ואום אל קיווין השוכנת בין ראס אל ח’ימה לשארג’ה.  לכל אחת מהן אופי משלה. הבוקר נצפין מדובאי כדי לגלות את סיפורן והתפקיד שממלאות באזור.
נבקר בשמורת טבע מדברית באום אל קיויון המורכבת מאיים, ובמיוחד באי הכולל מנגרובים צפופים עם חופים חוליים. האי מארח מגוון רחב של צמחייה ובעלי חיים כמו קורמורנים סוקוטרה נדירים, פלמינגו ושחפים.
נחזור אל עברן של האמירויות בביקור במבצר פלג’ אל מואלה, עיר עתיקה שנבנתה במאה ה -19, הידועה באטרקציות האייקוניות שלה, המצודה ושלושת המגדלים.
במרחק לא גדול משם, נמצאת ג’אזירת אל חמרה, עיירה שננטשה ע”י תושביה בנסיבות אפופות מסתורין, נותרה יחסית שלמה והיא כעת מעין “מוזיאון פתוח” המאפשר לנו להתרשם מאורח החיים באזור לפני גילויי הנפט. ב- 1830 התגוררו בכפר קטן זה
כ- 200 איש, כאשר רובם התפרנסו מדייג ושליית פנינים. האוכלוסייה תפחה לסביבות אלפיים במאה ה-20, ועם גילויי הנפט, נטשו התושבים את בתיהם ועברו לאבו דאבי. נטייל בין הבתים את בתיהם בנו מאלמוגים מחוזקות בבוץ ומכוסות בגגות דקלים ארוגים.
את הערב נקנח בכפר הגלובלי, פארק שעשועים ענק בו 16 מדינות משמשות השראה לאזורים שונים. נטייל בפארק ונהנה ממופעי אמנים ומוזיקאים.
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: אבו דאבי
בילוי ערב: הכפר הגלובלי


יום 8 | דובאי

נסייר בשכונה ההיסטורית אל פהידי, המדגימה את אורח החיים הישן, שהיה מקובל בדובאי החל מאמצע המאה ה-19. בניינים עם מגדלי אוויר גבוהים שנבנו מאבן, גבס, עץ טיק, חזיתות משובצות עצי דקל, סמטאות, שבילים וכיכרות ציבוריות. להשלמת התמונה, נבקר במוזיאון דובאי המציג את אורח החיים העירוניים והכפריים בדובאי, מזוויות חיי החוף והים, המדבר, ההר והחקלאות. המוזיאון גדוש ועשיר במונומנטים אותנטיים נדירים, דוגמאות מקוריות, רישומים ודיאגרמות, ערוצי שמע ווידאו.
בקרבת המוזיאון ממוקמים, זה לצד זה, שלושה שווקים שלא יעלה על הדעת להחמיץ: שוק התבלינים הצבעוני, שוק הבשמים הריחני, ושוק הזהב. שוק הזהב ישדרג לנו את כל מה שחשבנו באומרנו תכשיטי זהב. השוק הוא אבן שואבת לעשירי ערב ואחרים לרכישת: תכשיטים, קישוטים ואפילו “בגדים” מזהב.
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: אבו דאבי
בילוי ערב: נסיים את היום בערב שייט וארוחת ערב מלווה במוזיקה ומחול במפרצון דובאי.


יום 9 | השלמות בדובאי

נאכל ארוחת בוקר ובכפוף למועד הטיסה, נקדיש את הזמן להשלמת ביקורים עד לעת היציאה אל נמל התעופה לטיסה חזרה הביתה.

הערות חשובות ביותר!
1. איחוד האמירויות היא מדינה מוסלמית ויש להקפיד לשמור על חוקיה ועל ההתנהגות הנדרשת בציבור – ולא על פי הנהוג
בישראל ובמערב. העונשים כבדים חלים על אי ציות.
2. אין לבטא ביקורת על הדמוקרטיה של האמירויות ולא להשמיע ביקורת על המנהיגים.
3. אין להתבטא בלגלוג ולא בביקורת על מוחמד ועל דת האיסלא.
4. אין להביע בציבור חיבה במגע גופני ונשיקות ובמיוחד לא בין בני אותו המין.
5. יש להתלבש באופן מכובד – גם גברים וגם נשים מתבקשים לשמור על צביעות ולהימנע ממכנסים קצרים ומחולצות ללא שרוולים.
6. אין לדבר בטלפון בקול רם ולא בצעקות ברחוב ובכל מקום ציבורי.
7. אסור לאכול (גם לא ללעוס מסטיק) ולשתות בתחבורה ציבורית (מוניות, מטרו, אוטובוסים)
8. שתיית אלכוהול – רק בבתי מלון הגדולים, במסעדות התיירותיות ובחופים.
9. אסור לעשן ברחוב ובמקומות ציבוריים – ישנם אזורים מיוחדים המיועדים לכך.
10. המונות בדובאי ממשלתיות והתעריף קבוע. חובה על הנהגים להפעיל מונה ולכן אין להתווכח על המחיר.
11. קניות – יתכן ובקניונים לא יוצגו מחירים, לשלם בלי מקח וממכר וללא ויכוחים.
12. למרות יחסי הנורמליזציה בין ישראל והאמירויות מומלץ להצניע סממנים יהודיים כמו כיפה ושרשרות מגן דוד, הדפים בעברית על בגדים ותיקים.

מחירים ב-$ לאדם בחדר זוגי

יציאה חזרה מחיר לאדם בחדר זוגי תוספת מחיר ליחיד בחדר   מדריך  
12.12.20 20.12.20 יפורסם בקרוב יפורסם בקרוב   אברהם תש”ח  
             
  • אין כפל מבצעים והנחות

המחירים ב-$ לאדם בחדר זוגי:

יציאה חזרה בחדר זוגי  תוספת ליחיד  הערות מדריך  
             
תוספת ליחיד בחדר             

 

2020-11-03T15:06:17+00:00