yes

סמינר מטייל בליטא ובפולין בדגש יהדות ובקורטוב של יידישקַיְיט

סמינר מטייל בליטא ובפולין בדגש יהדות ובקורטוב של יידישקַיְיט

קוד הטיול: TGLP

משך הטיול: 8 ימים,

יציאה: 22.3.18

מדינות: ליטא, פולין

סגנון: סמינר מטייל

על הטיול:

  • שתי מדינות עם שפות שונות, היסטוריות מגוונות וזהויות תרבותיות שונות, שהתפתחו והושפעו באופן ניכר מכיבושים גרמנים, פולנים, רוסים ושוודים.
  • מוקדי הסמינר המטייל הם היסטוריה ותרבות כללית כמו גם "צלילה" לעומק תולדות הקהילה היהודית בליטא ובמיוחד בוילנה ובקובנה. בערים אלו פרחה שפת היידיש והתעצמה לידי תרבות עשירה שהזינה ספרות מפותחת, תיאטרון יהודי וגם אושיות, כמו: לאה גולדברג, ישעיהו לייבוביץ, הגאון מוילנה, אבא קובנר ועוד.
  • הסמינר הוא בניהולו של ד"ר מרדכי יושקובסקי ובשיתוף המרכז לאידיש מיסודו של הקונגרס היהודי העולמי, הממוקם בוילנה.
כמו הארצות הבלטיות האחרות,החזרת העצמאות לליטא בשנת 1991 הייתה תוצאה משמחת של התפרקות ברית המועצות. מכל ההתפצלויות למדינות של מעצמת העל לשעבר, המדינות הבלטיות הן אולי המדינות עם העתיד הבהיר וההווה המעורפל פחות.

למרות שהקרבה הגיאוגרפית מובילה למחשבה שזו בעצם יישות אחת, מידת ההבדל בין הארצות הללו היא גדולה באופן מפתיע במונחים של מוצא אתני, שפה, דת והיסטוריה.

אחת התגובות המקובלות על המבקרים בארצות אלו היא ההפתעה. המטיילים מופתעים מהעניין והיופי שיש בארצות אלו ושהצעיף הכבד של מסך הברזל היה אטום כ"כ שרובנו במערב נותרנו בורים לארצות אלו ולתרבויות שלהם.

הפתעה נוספת, גם לתייר הישראלי אשר עדיין ממעט לבקר באזור, הוא הקשר היהודי לאזור.
במשך כ- 500 שנים התפתחו באזור הבלטי קהילות יהודיות שנחשבו לגדולות ולחשובות בקרב יהדות מזרח אירופה והמרחב האשכנזי כולו. בלטה מעל כולן קהילת יהודי ליטא שהייתה בעלת ייחודיות משלה, ונודעה כמעוז הלמדנות התורנית והישיבות הגבוהות, לצד השכלה חילונית לא-תורנית.

בפתח ספרו "יהדות ליטא" כותב פרופ' יוסף קלויזנר על "החידה ליטא". ליטא הקטנה, ליטא הענייה, ליטא שמספר יהודיה היה מועט לעומת מספרם בפולין, אוקראינה, ורוסיה, מניין לה השפעה עמוקה זו על קיבוצי היהודים הגדולים והעשירים ממנה? ליטא יהודית קטנה זו , נעשתה חידה גדולה בעיני".

אולי, חלק מפתרון החידה הזו היתה הדואליות שהתפתחה בקהילות הללו. מצד אחד מספר מפתיע של מנהיגים תורניים רוחניים גדולים שהיו מהמפורסמים והגדולים שברבני העם היהודי והראשון שבהם היה הגאון מוילנה (הגר"א). בישיבות ליטא המפורסמות (טלז, פוניבז' ועוד) למדו אלפי תלמידים ומהן יצאה תורה לכל בית ישראל. לדעת חוקרים ידועים הושגה עליונותה של יהדות ליטא על כל קיבוצי ישראל האחרים כתוצאה מהעובדה כי לימוד התורה נפוץ שם לעומק ולרוחב יותר מאשר בכל מקום אחר. בערי ליטא ובעיירותיה היתה התורה נחלת הרבים – נחלת הכלל.

מצד שני היו אלו שחלמו ופעלו כדי להשתלב בתהליכי הפתיחות והמודרניזציה של התרבות האירופית, או לחלופין, לעצב אדם חדש ועולם חדש. ביניהם היו אליעזר בן יהודה– מחייה השפה העברית, אברהם מאפ"ו- סופר מהעיר קובנה , לאה גולדברג– מגדולי המשוררים העבריים, מנדלי מוכר ספרים- שם העט של הסופר יעקב אברמוביץ, אבא קובנר– משורר עברי מאוקראינה, מנהיג הפרטיזנים ואחד מלוחמי גטו וילנה, א. סוצקובר– מחשובי המשוררים בשפה היידיש, שלום רבינוביץ (שלום עליכם), דוד פרישמן ואחרים.

טיול "תרבותו" בארצות הללו, הוא מסע בזמן בהיסטוריה ובתרבויות המגוונות שלהם יחד עם היבטים של עומק באחת הקהילות המשפיעות ביותר על העם היהודי ושהשפעותיה ניכרות עד עצם היום הזה.

יום 1 │22.03 | תל אביב – וילנה
ניפגש בשדה התעופה בן גוריון ונטוס דרך יעד ביניים לווילנה שבליטא. לאחר הנחיתה בשעות הבוקר נצא לסיור בעיר. נראה את ארמון הנשיאות הנחשב למקום רב חשיבות בהיסטוריה הליטאית שבו נדונו גם שאלות הרות גורל בעניינם של יהודי ליטא. נבקר בקתדרלה המרשימה, במגדל הפעמון ובקומפלקס בן מאות השנים של האוניברסיטה הווילנאית, אחד ממוסדות ההשכלה הגבוהה העתיקים והמרשימים ביותר במזרח אירופה.
בתום הסיור נגיע למלוננו לארוחת ערב ולאחר מכן נתכנס לפתיחת הסמינר הלימודי במכון ליידיש.
לינה בווילנה.

יום 2 │23.03│סיור בווילנה היהודית
בחלקו הראשון של היום נשמע הרצאות מומחים בקתדרה ליידיש. בהמשך, נשלים את סיורנו בווילנה ונסייר באתריה היהודיים. נתחיל את ביקורנו ב"רחוב הגאון" , נמשיך ל"רחוב היהודים" ולביקור במוזיאון הגאון. נבקר במקום בו ניצב ה"שולהויף", הלא הוא בית הכנסת המפורסם ומבני הציבור שהיו סמוכים לו. נצעד בעקבותיהם של איציק ויטנברג ואבא קובנר בסמטאות הגטו ובחצר בנין ה"יודנראט", וכן ליד בניין התאטרון היהודי. במקום בו פעלה "ספרית שטראשון" נדון במקומה של הספרייה בתהליכי המודרניזציה של יהודי ליטא, ובחצר בה נולד וגדל הפסל מרדכי אנטוקולסקי. נקדיש מעט למפגש התרבותי המרתק שבין האמן היהודי ועולם הפיסול הרוסי. אחר הצהריים המאוחרות נהנה ממופע שירי יידיש.
ארוחת ערב ולינה במלוננו בווילנה.

יום 3 │24.03│ווילנה – פונאר – טראקאי
בשעות הבוקר נשמע הרצאות יידיש נוספות אשר ינעלו את הסמינר הלימודי. בתום הסמינר, נצא ליער פונאר הנחשב לגיא ההריגה של יהדות ליטא ונתייחד עם קורבנות השואה באנדרטה המצויה במקום. אחר הצהריים נסייר בטראקאי, בירתה העתיקה של נסיכי ליטא השוכנת בלב אזור אגמים יפהפה. את הסיור נתחיל בטירה המרשימה המציגה את ההיסטוריה המעניינת והייחודית של האומה הליטאית וכן נבקר (במידה ויהיה פתוח) במוזיאון הקראי המשקף מאות שנים של חיי הקראים בליטא.
בתום הסיור נשוב לארוחת ערב ולינה בווילנה.

יום 4│25.03 │וילנה – ביאליסטוק (פולין)
לאחר ארוחת בוקר, ניסע דרומה לכיוון בייאליסטוק שבפולין. בדרכנו נעצור ביערות רודניקי, בה התקיימה פעילות פרטיזנית רצופה באמצעות שלושה גדודים, אחד מהם בפיקודו של אבא קובנר. הלוחמים היהודים יצאו ל"פשיטות כלכליות" להשגת מזון, ניתקו קווי טלפון וחיבלו במערכות החשמל והמים העירוניות בווילנה. בהמשך נגיע לסיור הכרות בבייאליסטוק אשר נוסדה במאה ה-14 ומונה כיום כ- 300 אלף תושבים. העיר היוותה מרכז יהודי חשוב מאז המאה ה-18 והיהודים תרמו רבות להפיכתה למרכז טקסטיל חשוב. מרבית יהודי בייאליסטוק הושמדו בשואה ולאחר המלחמה נותרו בעיר כ-1000 איש אשר חלקם עלו לארץ.
ארוחת ערב ולינה במלון בבייאליסטוק.

יום 5│26.03│בייאליסטוק – טיקוצ'ין – ורשה
היום בדרכנו לוורשה נסייר בעיירה טיקוצ'ין הידועה בגלל אירועים מלאי תהילה ורגש בהיסטוריה הפולנית והיהודית שלה, הניבטות עד היום בכל פינה מרחובותיה. "עיר סיפורי הפיות" כך כינתה את העיירה, Agnieszka Osiecka בגלל יופייה הקסום. המסייר ברחובותיה של העיירה טיקוצ'ין, חש בגעגוע עז לעברה המפואר היהודי והפולני. אחת האטרקציות הבולטות בה הוא בית הכנסת שהוקם ב- 1642 ונותר על תילו עד היום. המבנה בצורת מבצר, נבנה בסגנון בארוקי עם אולם תפילה גדול, בית הרב בצריח עם בגדי הרב התלויים על הקולב ומחכים שילבשו אותם.
טיקוצ'ין היא גם אחת מהעיירות הראשונות בפולין בהן בוצעה השמדה המונית. ב- 25 לאוגוסט 1941, הובלו 2,500 יהודי העיירה אל יער לופוחובה, ובמשך יומיים בלבד נרצחו במכונות ירייה כל יהודי העיר, ביומיים! רק 16 ניצולים נותרו מהקהילה בת 400 השנים!
טרבלינקה. מה עוד לא נאמר על מחנה ההשמדה הזה, הגדול בשלושת מחנות ההשמדה שהופעלו על ידי האס אס במסגרת מבצע ריינהרד להשמדת יהדות פולין. המחנה פעל כשנה וחודש (יולי 42 עד אוגוסט 43) ובשלושה עשר תאי הגזים שנבנו בו נספו כ- 880,000 יהודים. נבקר בו.
בתום הסיור ניסע לוורשה ונתארגן במלוננו לארוחת ערב ולינה.

יום 6│ 27.03 │ וורשה: המוזיאון היהודי, העיר העתיקה
הבוקר נסייר בוורשה בירת פולין המונה כ- 1.6 מיליון תושבים, נוסדה במאה ה-13 והיא בירת המדינה מאז 1596. נבקר בבית הקברות היהודי בן 200 שנה המספר את סיפורה של הקהילה היהודית שפרחה בעיר במשך מאות שנים. נמשיך לביקור בבית הכנסת נוזי'ק ששרד את המלחמה, שופץ ופעיל עד היום, ולאחר מכן נסייר באזור רחוב זלוטה בו שרד חלק מחומת הגטו. נראה את בית היתומים שניהל יאנוש קורצ'ק, בית הכלא פאבייק בו נאסרו יהודים ופולנים מתנגדי המשטר.
ארוחת ערב ולינה במלוננו בוורשה.

יום 7 | 28.03 | וורשה – טיסה לתל אביב
נמשיך דרך "דרך הגבורה", רחבת השילוח למחנות, אנדרטת גיבורי הגטו ובונקר הלוחמים ברחוב מילא 18. נבקר במוזיאון המרתק לתולדות יהדות פולין שנחנך לאחרונה והמתאר בצורה יפה 1000 שנות היסטוריה יהודית בפולין. בחלקו השני של היום נסייר בכיכר 3 הצלבים, גן ססקי בו מצוי קבר החייל הפולני האלמוני ומשמר כבוד. נמשיך דרך ארמונות האצולה הפולנית לעיר העתיקה, נראה את ארמון המלך וכיכר השוק הבארוקי, בית המשפט העליון ואנדרטת מרד ורשה.
בתום הסיור ניסע לשדה התעופה ובערב נמריא דרך יעד ביניים חזרה לתל אביב.
נחיתה בבוקר יום ה-8 (29/03)

מחיר ב-אירו לאדם בחדר זוגי

יציאה חזרה מחיר  תוספת ליחיד   הערות
 22.3.18 29.3.18 *  1,315 אירו  180 אירו    

* נחיתה אור ליום 29/3

המחיר כולל:
• טיסות בחברת התעופה Aeroflot במסלול ת"א-מוסקבה –ווילנה // וורשה –מוסקבה-ת"א
• מיסי נמל, מס ביטחון והיטל דלק –כפוף לשינויים !
• לינה בבתי מלון בדרגת תיירות טובה
• כלכלה- 6 ארוחות בוקר, 6 ארוחות ערב
• כניסות לכל האתרים ופעילויות לפי התוכנית
• אוטובוס תיירים ממוזג לכל ההעברות והסיורים.
• מנהל טיול ישראלי ומדריכים מקומיים בהתאם לנדרש
• השתתפות בסמינר עם מרצים מחו"ל ומישראל.
• טיפים לנותני שירותים בחו"ל

המחיר אינו כולל:
• ביטוח בריאות ומטען
• טיפ למדריך הישראלי
• הוצאות אישיות כלשהן

מלונות אופציונליים בדרגת תיירות טובה (סה"כ 6 לילות)

ווילנה ,3 לילות ,22-25.03: Novotel Vilnius
ביאליסטוק ,1 לילה,25-26.03 : Golebiewski Hotel
וורשה,2 לילות,26-28.03 : Radisson Blue Sobieski

תנאים כלליים לנרשמים לטיול

טיסות
שינוי בלוח הטיסות המתוכננות אשר יבוצע ע"י חברת התעופה, עלול להביא לשינוי באורך הטיול ובמסלולו. הודעה על שינוי בלוח הטיסות תיתכן בהתראה קצרה ביותר.

שינוי במחירים: המחירים מבוססים על מחירי טיסות ושירותי קרקע כפי שהם ידועים ב- 02.01.18 כל שינוי עד מועד היציאה לטיול במדיניות המיסוי הממשלתית הקשורה לנסיעות לחו"ל או בחוקי המטבע או בשער הדולר ביחס למטבעות אחרים –יחול על הלקוח.

תנאי הרשמה ותשלום: התשלום יוכל להתבצע בכרטיס אשראי עד 3 תשלומים ללא ריבית. התשלומים יהיו לפי שער המחאות גבוה ביום התשלום.

דמי ביטול (מדיניות דמי הביטול אינה כוללת שישי, שבת , מועדי ישראל כולל ערב חג)
-מ-45 ימים ועד 31 יום לפני היציאה – דמי ביטול בסך 50% ממחיר הטיול
-מ-30 ימים ועד 15 ימים לפני היציאה –דמי ביטול בסך 70% ממחיר הטיול
-מ-14 ימים ועד 8 ימים לפני היציאה – דמי ביטול בסך 85% ממחיר הטיול
-מ-7 ימים לפני היציאה – דמי ביטול בסך 100% ממחיר הטיול .

דרכון
יש להצטייד בדרכון בר תוקף לחצי שנה לפחות מיום היציאה לטיול. הוצאת דרכון היא באחריות המטייל בלבד. עם ההרשמה יש להעביר בפקס /מייל את צילום הדרכון למשרדינו.

הערות
ביום הטיול האחרון תינתן ארוחת בוקר בלבד. אנו שומרים לעצמנו את הזכות לבצע שינויים במסלול, בסדר הימים, בבתי המלון ובזהות המדריך עקב אילוצים מקומיים, טכניים, אקלימיים, תעופתיים, מעברי גבול, כוח עליון ואחרים אשר אינן תלויים בחברתנו.

2019-02-14T04:14:54+00:00