yes

טיול מאורגן באלזס-לוריין ובקהילות שו”ם שעל נהר הריין בדגש תרבות יהודית

טיול מאורגן באלזס-לוריין ובקהילות שום שעל נהר הריין בדגש תרבות יהודית

קוד הטיול: TGAL 
משך הטיול: 9 ימים
יציאה: 29 באוגוסט 2023 
מדינות: צרפת, שוויץ, גרמניה
אזורים: מחוז אלזס, נהר הריין וקהילות שו”ם
סגנון: טיול יבשתי 

 

  • טיול עומק יבשתי לאחד מאזורי הטיול היפים בצרפת.

  • תוכנית הטיול ממצה ביסודיות את שפע האטרקציות באזור ועושה זאת בקצב נינוח ומהנה.

  • מחוז העשיר בנופים יפהפיים, גבעות עטורות גפנים, טירות, עיירות עתיקות וכפרים מצועצעים

במזרחה של צרפת, צמוד לגרמניה ושוויץ זורם נהר הריין, שלאורכו נבנתה תרבות רב גוונית שהשפיעה על העולם כולו. עיירות ימי הביניים מנומנמות לצד ערים גדולות, כפרים ציוריים בצד מרכזי תרבות חשובים. הרי הווז’ המיוערים משקיפים מהעבר האחד לעמק הריין, מצדו השני היער השחור ובתווך כרמים המכסים את מורדות ההרים ומקיפים את הכפרים והעיירות ב”דרך היין”. באזור שעבר משלטון גרמני לצרפתי מספר פעמים, התפתחה תרבות יהודית טיפוסית שהתאפיינה בחיי קהילה תוססים ומנהגים ייחודים. בערים ובכפרי האזור, ניכרות עקבות הקהילות היהודיות שהשאירו לנו מורשת עשירה לצד בתי כנסת ובתי עמלין הפזורים בכל האזור, עדויות של נוכחות יהודית ענפה שהשפיעה על הנוף ועל תרבות המקום. ממש בלבה של אירופה, נוכל ליהנות מטיול איכותי ונינוח המתחקה אחר עקבות הקהילות היהודיות שנעלמו.

מסלול הטיול
יום 1 | תל-אביב – ציריך– באזל “בעקבות הרצל”– קולמר
טיסה לציריך. עם ההגעה התארגנות מהירה ונסיעה לעבר באזל, עיר שוויצרית יפה ובעלת חשיבות היסטורית, ששוכנת בסמוך לגבול עם צרפת וגרמניה. לא רחוק ממרכז העיר העתיקה ובית העירייה (Rathaus) האדום של באזל, ניצב מלון “שלושת המלכים” (Les Trois Rois), מבנה בל-אפוקי שנבנה ב-1844 על ידי אמדאוס מריאן (Amadeus Merian). על מיטות מלון היוקרה ישנו המלכה אליזבת השנייה, האמן פבלו פיקאסו, הקיסור נפוליאון בונפרטה ואחרים; אבל מעל הכל, ממרפסתו, הצופה אל נהר הריין, מרחפת רוחו של הוגה המדינה – בנימין זאב הרצל. בעת הביקור במקום, נעסוק ברקע ההיסטורי, בחזון של מדינת היהודים ובמציאות של ימינו.
לקראת ערב, ניסע לבית המלון , באחת מהעיירות המקסימות ביותר של חבל אלזאס, בירת דרך היין.
ארוחות: בוקר (בטיסה), ערב
לינה: באזור קולמר.

יום 2 |  קולמר – מילוז “בעקבות דרייפוס”
נתחיל את היום בטיול בקולמר: ניסע ברכבת תיירים קטנה בתוך העיר העתיקה, נבקר במוזיאון אונטרלינדן, מוזיאון חשוב ומקסים, המפורסם גם בזכות ציורו המפורסם של מתיאס גרינוואלד “מזבח איסנהיים”. אחר הצהריים ניסע למילוז, מקום הולדתו של דרייפוס. אלפרד דרייפוס, בן למשפחה יהודית מתבוללת שהיגרה מתוך פטריוטיות צרפתית מאלזס תחת שליטה גרמנית לפריס, שירת באותה עת במטה הכללי. דרייפוס היה הקצין הראשון והיהודי היחידי ששירת במטה הכללי עד האשמתו בבגידה במולדת וגירושו מהצבא ומצרפת בינואר 1895. בלב העיר העתיקה, נראה את בית הולדתו של הקצין היהודי שנלחם על חפותו בזמן שהפרשה מפלגת את כל החברה הצרפתית. חזרה לבית המלון.
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: באזור קולמר

יום 3 | דרך היין: ריקוויר – קייזרברג – ריבווילה – שטרסבורג
כרמים מכל עבר. דרך היין מתפתלת בין עיירות קטנות הבנויות על ראשי הגבעות ובולטות למרחוק בגגותיהן המחודדים. נבקר בכמה מהבולטות והמיוחדות שבהן – ריקוויר, ריבווילה, דמבאך ועוד. הכפרים מאופיינים בסמטאות צרות עם בתי אבן ועץ בני מאות שנים, בתים בצבעים שונים – צהוב, ורוד, כחול ואדום עם קורות עץ חומות התומכות בקירות, פונדקים קטנים ויקבים המקושטים בעציצים. בקייזרברג, כפר ציורי היושב משני צידי נחל קסום. נטייל ונראה את הבית בו נולד אלברט שוויצר: פילוסוף, רופא, כומר, סופר, מוסיקאי, שקיבל פרס נובל על פעולותיו בקרב החולים והמצורעים באפריקה.לא נוותר על טעימות של יין הריזלינג, הגוורץ ועוד. נסיעה למלון בשטרסבורג, בירת חבל אלזס, מקום מושבה של מועצת אירופה ושל הפרלמנט האירופאי.
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: שטרסבורג

יום 4 |   שטרוטהוף – לה הוואלד – אוברניי
בשעת הבוקר, ניסע לביקור במחנה ריכוז שטרוטהוף בעיירה נאצווילר שבהרי הווז’. מחנה ריכוז זה נועד בעיקר למתנגדי משטר, אנשי מחתרות ופרטיזנים אנטי-נאצים שהובאו לכאן מכל אירופה במבצעי “לילה וערפל” (NACHT UND NEBEL). גם יהודים הוחזקו ומצאו את מותם כאן בסופו של דבר. בתום הסיור במקום, ניסע דרך יער אורן צפוף ונעצור ב-לה הוואלד ליד אנדרטת זיכרון לזכר הנופלים במלחמת העולם השנייה. נרד מהרי הווז’ לאוברניי, אחת העיירות היפות והציוריות שעל דרך היין, בה נבקר בבית הכנסת היתום ממתפללים, זכר לימים עברו. חזרה למלון .
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: שטרסבורג

יום 5 |  בוקסווילר – מארמוטיה – האגנו
היום יוקדש לקהילות היהודיות באזור הכפרי. נתחיל בנסיעה דרך כפרים ציוריים עד לבוקסווילר, כפר קטן בו נבקר במוזיאון הנמצא בבית הכנסת העתיק וה המוקדש ליהודי אלזאס. נמשיך למוזיאון לאמנויות ולמסורות עממיות, המציג את המסורות האזוריות, אך גם המנהגים היהודים של הקהילות שהתגוררו במקום. לבסוף, נגיע לבית הכנסת המפואר של האגנו. האגנאו היא אחת הקהילות היהודיות הוותיקות ביותר באלזס. היהודים חיו שם כמעט ללא הפרעה מאז ימי הביניים, כנראה החל מהמאה ה-12, ונהנו מאותן חירויות כמו שאר התושבים, למעט כמה פרקי זמן שונים, שהשפיעו על כל האזור. נראה את פאר העבר של הקהילה היהודית שסבלה מאוד בעת מלחמת העולם השנייה. חזרה למלון. 
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: שטרסבורג

יום 6 | מץ – נאנסי
היום יוקדש למחוז לורן. ניסע תחילה לנאנסי, שהייתה עד 1766 דוכסות עצמאית שראשות סטניסלאב לשצ’ינסקי, שהיה לפני-כן מלך פולין, ובמותו הפכה לפרובינציה צרפתית. בעיר, נראה את פאר העבר בכיכר המרכזית – כיכר סטניסלאב וכן הכיכר הסמוכות לה, שהוכרו ב-1983 כאתר מורשת עולמית של ארגון אונסק”ו. נבקר במוזיאון המוקדש לאסכולת נאנסי ולאמנות האר-נובו.
נמשיך למץ, בירתה של המחוז. נבקר בקתדרלת סנט אטיין שנבנתה בסוף ימי הביניים בסגנון גותי קורן ומפורסמת בזכות הויטראז’ים של מארק שאגל. נמשיך לביקור במרכז פומפידו בעיר. זהו מוזיאון לאמנות מודרנית ועכשווית, שלוחה של המוזיאון הראשי בפריס, המציג את האוסף האירופי הגדול ביותר של אמנויות המאה ה-20 וה-21. בתום הביקור, ניסע חזרה למלון בשטרסבורג.
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: שטרסבורג

יום 7 |  וורמס – מיינץ –פרנקפורט
ניפרד משטרסבורג וניסע צפונה לגרמניה. התחנה הראשונה תהיה בוורמס, אחת הערים העתיקות ביותר באירופה. נבקר ברחוב היהודים, בבית הכנסת העתיק שנשרף בליל הבדולח, אך שוקם ושוחזר, ובסמוך לו בית המדרש והמקווה, שקיבל את מימיו מהנהר ,ונותר בשלמותו מהמאה ה12. לא רחוק מבית הכנסת עומד השער העתיק של העיר, שנקרא על שמו של רש”י, נבקר גם בבית הקברות היהודי, הנחשב לעתיק ביותר באירופה. מצבות מהמאה ה 12 פרוסות בשטח גדול מאוד בין העצים. סמוך לכניסה, נמצא קברו של המהר”ם שתמיד מכוסה בפתקאות. מכאן נמשיך ל מיינץ (מגנצא) , שהייתה עיר חשובה ומרכזית ביהדות אשכנז. העיר בה למד רש”י, ובה כיהן כרב רבינו גרשום מאור הגולה ועוד רבים וגדולים אחרים. נדבר על גזירות תתנ”ו, הנזכרים גם בקינות תשעה באב, על סיפורו של רבי אמנון ממגנצא “ונתנה תוקף , וכן על שירו של טשרניחובסקי, “ברוך ממגנצא”. בעיר פעל גוטנברג – ממציא מכונת הדפוס. נבקר במוזיאון גוטנברג. לקראת ערב נגיע לפרנקפורט. התארגנות במלון ולינה.
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: פרנקפורט

יום 8 | פרנקפורט, בין עבר להווה
היום יוקדש לפרנקפורט. נפתח בסיור בעיר המרתקת השוכנת על גדות נהר המיין, יובלו של נהר הריין. היא שימשה כמקום ההכתרה של קיסרי האימפריה הגרמנית משך דורות רבים, מה שאומר שנוכל למצוא בה לא מעט היסטוריה ותרבות מפוארות. בעת שנסייר בעיר, נוכל לראות מבנים היסטוריים נהדרים לצד גורדי שחקים מודרניים, שמעצבים את קו הרקיע של העיר. ב-1220 פרנקפורט כבר הפכה לעיר אימפריאלית חופשיה, והחל משנת 1356 נחשבה לעיר מושבם הקבוע של קיסרי האימפריה הרומית הקדושה. בהמשך, ב-1815 הפכה לעיר חופשיה, ולמושב הבונדסטאג,הפרלמנט הקונפדרלי.
סיור בעיר. נתחיל את סיורנו בפרנקפורט עם Römerberg הרובע ההיסטורי המשוחזר של העיר. בו כיכר Römer היפה, המוקפת בניינים צבעוניים, שהמפורסם שבהם הוא בניין העירייה Rathaus ובמרכזה ניצבת כנסיית ניקולאי Alte Nikolaikirche בכנסיה זו, שנבנתה מאבנים אדומות, נהגו להמליך שליטים, זאת, למרות העובדה, שלא ניתן לה מעמד של קתדרלה.
נסיים את סיורנו בהזייל Zeil – מדרחוב ארוך, מפורסם ביותר, שמצדדיו ניצבים חנויות ומרכזי קניות. לקראת שעות הערב נגיע למלוננו. לינה בפרנקפורט.
ארוחות: בוקר, ערב
לינה: פרנקפורט

יום 9 |  פרנקפורט – ת”א
בהתאם לזמן הטיסה, ניסע לשדה התעופה של פרנקפורט לטיסה חזרה ארצה.

(*) ייתכנו שינויים בסדר הביקורים

  • טיול עומק לאחד מאזורי הטיול המלהיבים והיפים בצרפת.
  • 9 ימים בטיול עומק במחוז אלזס ובקהילות שו”ם בדגש מקורות יהדות אשכנז
  • תוכנית הטיול ממצה ביסודיות את שפע האטרקציות באזור ועושה זאת בקצב נינוח ומהנה.

המחיר כולל:
•  טיסות סדירות נתיב תל אביב – ציריך  //  פרנקפורט – תל אביב
•  מסי נמל, מס בטחון והיטל דלק
•  בתי מלון 4 כוכבים
•  כלכלה – על בסיס חצי פנסיון
•  כניסות לכל האתרים ופעילויות לפי התוכנית
•  אוטובוס תיירות ממוזג לכל העברות וסיורים.
•  מדריך ישראלי מומחה לצרפת
•  מדריכים מקומיים בהתאם לצורך
•  תשר לנותני השירותים בחו”ל (למעט למדריך הישראלי בטיול)
 • מפגש קבוצה בזום לפני היציאה לטיול

המחיר אינו כולל:
•  ביטוח בריאות הכולל סעיף קורונה ומטען
•  שינויים במחירי מיסי נמל, היטל ביטחון ותוספת דלק (התייקרויות דלק אחר 1.1.22).
 • תשר למדריך הישראלי
 • כל מה שאינו מופיע בסעיף “המחיר כולל”

תנאי תשלום:
*  דמי הרשמה על סך 250 אירו לנוסע עם ההרשמה והנכללים במחיר הטיול.
*  עם הבטחת הטיול יגבה התשלום כולו
*  ניתן לשלם ב- 3 תשלומים ללא ריבית
*  התשלום לפי שער המחאות והעברות.

טיולים בתקופת “הקורונה”:
הטיולים מיועדים למחוסנים בלבד היכולים להנפיק תעודת קורונה המיועדת לחו”ל (לא תו ירוק ישראלי) ושעשו ביטוח בריאות הכולל סעיף קורונה.

 על הנוסע חלה חובה להצטייד (מוקדם ככל הניתן) על חשבונו, בפוליסת ביטוח נסיעות לחו”ל, הכוללת גם סעיף קורונה. סעיף זה הוא חובה.
“תרבותו” ממליצה לכל נוסעיה לרכוש גם ביטוח המכסה כל הכיסויים המקובלים וההרחבות המוצעות ע”י חברות הביטוח (לרבות הטסה רפואית)
 ו”תרבותו” לא תהיה אחראית כלפי הנוסע (או חברת הביטוח שלו), בכל אופן שהוא, בקשר לכל עלות ו/או נזק (לרבות חובת הנוסע לשלם דמי ביטול) בקשר לעניינים כאלה.

 נא לקרוא:  תנאים כלליים וגילוי נאות

מחיר באירו לאדם בחדר זוגי

יציאה חזרה מחיר תוספת ליחיד בחדר הערות  
           

 * המחיר הינו לפי הרשום באתר ביום ההזמנה (ולא לפי פרסומים קודמים)

2024-02-19T16:33:00+00:00